
Jak nauczyć dziecko czytać po angielsku- KROK PO KROKU?
„Who reads books, he lives a double” (Kto czyta książki, żyje podwójnie) – Umberto Eco.
Jedne z milszych wspomnień mojego dzieciństwa były te chwile kiedy mama albo tata czytali mi książki. Mama czytała po polsku, ale nierzadko też po angielsku. Pamiętam gdy trafiłam do szpitala, nie było wtedy tv na sali mama czytała mi The Tale of Peter Rabbit– chociaż nie rozumiałam za wiele wiem jak bardzo pomogło mi to osłuchać się z melodią języka i dzięki mamie dziś zajmuje się zawodową nauką języka angielskiego.
Ze swoimi dziećmi staram się czytać codziennie, jedną po polsku, drugą po angielsku. Moje pierwsze dziecko czytało płynnie w wieku 5 lat a w wieku 11 lat czyta sobie samodzielnie The Secret Garden. Drugie dziecko zaczęło czytać w wieku 7 lat a trzecie ma 4 i na razie bardzo interesuje się szorstkim alfabetem (w przedszkolu Montessori). Pamiętajmy nauka czytania to nie wyścig.
Kiedy zacząć z angielskim?
Od teraz. Nie ważne czy twoje dziecko jest a brzuchu czy ma 8 lat. Dwujęzyczność daje ogromna przewagę i poszerza horyzonty.
Jakie książeczki dla najmłodszych?
Twoje dziecko ma kilka dni, tygodni, miesiący i chcesz zacząć czytać z nim książeczki po angielsku, ale nie wiesz od czego zacząć?
Polecam zacząć od prostych rymowanek, czyli tzw. nursery rhymes i piosenek. Rymowane wierszyki nadają rytmu tekstowi, łatwiej dziecku zapamiętać, pomagają przyciągnąć uwagę. Osobiście podobają mi się pięknie zilustrowane, w twardej oprawie książeczki wydawnictwa Edgard Angielski dla dzieci. Piosenki. Twinkle, Twinkle Little Star właśnie z piosenkami, kołysankami które umilają naszą rutynę wieczorną. Angielski dla dzieci. Rymowanki. Eeny Meeny to rymowanki, które można połączyć z głaskaniem, delikatnym rytmicznym wyklepywaniem- im więcej zmysłów zaangażowanych tym lepsze przyswajanie. Każda książeczka zawiera kod do pobrania nagrań czytanych i śpiewanych przez native speakerów. Lubię z moim czterolatkiem to, że gdy czytam i nagle przerywam czytać, on już pamięta co było dalej. To cudowny sposób na budowanie relacji ze swoim dzieckiem.

Jak nauczyć dziecko czytać samodzielnie? Pierwsze kroki.
Nie jestem zwolenniczką trzymania się jednej, ścisłej metody przy nauczaniu dzieci czytania. Nie jestem też za tym by wywierać presję na tym, żeby moje dziecko nauczyło się czytać jak najszybciej.
Najbliższą mojemu sercu jest metoda Marii Montessori. Ta włoska lekarka, na podstawie wnikliwej obserwacji dzieci zauważyła, że dzieci w pewnym wieku mają ,,fazę wrażliwą” na pisanie– mniej więcej w wieku 3-4 lat. Co ciekawe w tej metodzie dziecko najpierw pisze a później czyta. W Internecie można znaleźć mnóstwo zestawów kart do nauki czytania po angielsku w oparciu o metodę Montessori. Karty fajnie współgrają z ruchomym alfabetem. Dziecko wybiera sobie kartę z podpisanym obrazkiem np. kota i układa literki ruchomym alfabetem cat.
Jakie książki dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w czytaniu?
Moim dzieciom, gdy widziałam już, że dosyć dobrze czytają po polsku, szukałam prostych książeczek po angielsku. Jak znaleźć takie książki które będą mega proste dla dzieci w wieku 6-7 lat?
Żeby dziecko chciało czytać po angielsku musimy podążać za jego zainteresowaniami. Większość dzieci uwielbia wciągające historie. Wydawnictwo Edgard ma w ofercie serię Czytam po angielsku z podziałem na poziomy. Level 1 jest dla dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej (chociaż mam uczniów w wieku 5 lat dla których również by się sprawdziły).
Na każdej stronie znajdziecie tłumaczenie najtrudniejszych słów a na końcu książki tłumaczenie całego tekstu. Sprawdza się to dla moich dzieci z którymi mam układ, że najpierw czytamy po angielsku a potem po polsku. Dodatkowo w książeczce są do wydruku karty memory, które pomagają utrwalić nowe słownictwo. Powiem szczerze, że nie znam dziecka, które nie lubiłoby gry memory. Do każdej książeczki jest do pobrania plik z nagraniami w wykonaniu native speakerów.
Książeczki są na czterech poziomach zaawansowania (level 1-4). Co ciekawe, znajdziecie tu uproszczone wersje znanych klasycznych powieści np. The Wonderful Wizard of Oz/Czarnoksiężnik z krainy Oz lub The Adventures of James Cook/Przygody Kapitana Cooka.
Moja 11 latka jest fanką zagadek detektywistycznych i pierwszą książeczkę z serii za którą się zabrała była The Beach Detective/Detektywka na plaży. Książeczek można używać do samodzielnej nauki lub jako pomoc dla nauczycieli, rodziców. Na końcu książeczek znajdziecie różnorodne ćwiczenia utrwalające poznane słownictwo. W tej serii znajdziecie tytułu takie jak : The Lost Backpack/Zagubiony plecak,The Wild Wood/O czym szumią wierzby, The Strange Playgroud/Tajemniczy plac zabaw, Rhymes and Riddles. Rymowanki – zgadywanki, Frank and the Moon/Frank i Księżyc. Podoba mi się to, że znajdziecie w tych historiach sytuacje, które są bliskie każdemu dziecku oraz wartości takie jak zachętą do podążania za marzeniami i czym jest prawdziwa przyjaźń.
Ta seria została doceniona i nagrodzona przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, które zorganizowało konkurs Świat Przyjazny Dziecku.
Jeśli twoim postanowieniem na rok 2023 jest nauczyć dziecko czytać po angielsku, z całego serca polecam wydawnictwo Edgard językiobce.pl– zakładka Dla dzieci i młodzieży.